Jdi na obsah Jdi na menu
 


1,         Pozdrav slunci  -  Súrjanamaskár

Súrja = slunce

Namaskár = pozdrav

Toto cvičení se skládá z více přesných pohybů, jež se několikrát opakují. Uvádí se tak v pohyb veškeré svalstvo, jež se zahřívá a připravuje tak pro ásany.Je to ideální rozcvička, rychlejší než obvyklé jógové pohyby.  Existuje více sérií Pozdravů slunce!

Súrjanamaskár neomezuje svůj účinek jen na část těla- působí na celý organismus. 

Posiluje trávicí ústrojí, neboť postupně natahuje a stlačuje břicho, masíruje vnitřnosti ( játra, žaludek, slezinu, střeva, ledviny ), urychluje trávení, odstraňuje zácpu, předchází dyspepsii.

Posiluje břišní svalstvo a působí tak na udržení vnitřních orgánů na správném místě. Městnání krve v břišních orgánech je vyloučeno.

Synchronizuje pohyb a dýchání, do hloubky provětrává plíce, okysličuje krev a dezintoxikuje ji vytlačováním CO2 a škodlivých plynů dýchacími cestami.

Zvyšuje srdeční činnost a prokrvení v celém organismu, což je rozhodující pro zdraví. Snižuje vysoký krevní tlak, srdeční palpitace a navíc zahřívá končetiny.

Posiluje nervový systém díky střídavému natahování a ohýbání páteře, reguluje funkce sympatiku a parasympatiku, podporuje spánek. Paměť se zlepšuje.

Zahání starosti a uklidňuje úzkostlivé.. Nervové buňky se zotavují pomaleji nežli ostatní - pravidelné a pilné provádění pozdravu slunci však postupně zajišťuje jejich normální funkci.

Stimuluje a normalizuje činnost žláz s vnitřním vyměšováním, zejména štítné žlázy, a to kompresivními pohyby krku.

Osvěžuje pokožku. Kůží odchází velké množství toxinů, neboť dobře prováděné cvičení vede k zapocení.

Zlepšuje svalstvo na celém těle : na krku, na ramenou, na zápěstí, na prstech, na zádech, v bederní krajině, v oblasti břišních svalů, stehna, lýtka, kotníky na nohou - a to bez ztěžknutí či hypertrofie svalstva. Posílení zádových svalů je jednoduchým a přitom účinným prostředkem boje proti ledvinovým chorobám.

Upravuje vzhled a držení poprsí dívky i ženy. Ňadra se stávají ( či znovu stávají ) pevnými a pružnými stimulací žláz a posílením prsního svalstva.

Upravuje činnost dělohy a vaječníků, odstraňuje menstruační nepravidelnosti stejně jako usnadňuje porod.

Působí preventivně proti vypadávání vlasů a oddaluje šedivění.

Odstraňuje tukové polštářky, zejména tuk v oblasti břicha, na bocích, na stehnech, na krku a na bradě.

Odstraňuje nepříjemné tělesné zápachy, neboť toxiny odcházejí normálními cestami. kůží, plícemi, střevy a ledvinami.

Zvyšuje odolnost proti nemocem.

Formuje lidské tělo, aniž by způsoboval svalovou hypertrofii. Snižuje přebytek tuku.

Dodává půvab a krásu pohybům a připravuje obecně k provádění sportů.

Podněcuje a udržuje mladistvého ducha, což představuje neocenitelný trumf. Je nádherné vědět, že jsme připraveni čelit těžkostem života a vytěžit z nich maximum skutečných radostí.

Súrjanamaskár zajišťuje zdraví, sílu, dlouhověkost, na něž má každý člověk nárok.

Avadský rádža prohlašuje: Súrjanamaskár prováděný poctivě a pravidelně zajišťuje skvělé zdraví, trvalou energii a starším lidem vrací mládí. Můj vlastní život, říká, stejně jako život mé rodiny se stal díky pozdravu slunci šťastným zpěvem.

                                                                                                         

Obrazek